Türkçe | English
Search
Tütüncü Mehmet Efendi Caddesi, No.60 Göztepe/Kadıköy/İstanbul info@akuterapist.com Tel:+90(216) 360 7303
Search
Type an illness for to search
'M' plants that starting with the... (2 results) :

Maydanoz, Parsley, Petroselinum Crispum

Description : Maydanozgillerden, yenmek için yetiştirilen, 50-80 cm uzunlukta, ufak yeşil ve parçalı yapraklı, hoş kokulu havuç, rezene ve anasonla akraba iki yıllık otsu bir bitki. Birinci yıl yaprak ve yeşil aksamını, ikinci yıl ise çiçek ve tohumlarını oluşturur. Yüksek rutubetli ve ılıman iklime sahip bölgeleri sever.
Explanation :

Bitkiye belirgin özelliklerini veren madde apiol'dür. Apiol, suda erimeyen, yağ ve alkolde yoğunlukla çözünen ucucu karakterde bir bileşiktir. Başlıca kullanım alanı dismenore ve amenoredir. Bu etkileri şimdilik çok iyi açıklanamamıştır. Ayrıca, şüphesiz o iyi bir lokal irritandır. Bu özelliğiyle böbrek tubuluslarını uyararak bol idrar üretilmesini sağlar. |Diüretik özellik|.*

Bileşik yüksek dozlarda toksiktir. Zehirlenme belirtileri başağrısı, başdönmesidir. İlerleyen dozlarda bayılma ve sıtmaya benzer karakterde dalgalı ateş kendini gösterir.*

Bu bileşiğin yüksek dozları hamilelikte düşük sebebi olabildiğinden, özellikle riskli hamileliklerde fazla maydanoz tüketiminden kaçınılmalıdır.

 A ve E vitamini bakımından oldukça zengindir.

*The British Pharmaceutical Codex, 1911, was published by direction of the Council of the Pharmaceutical Society of Great Britain.

Indication : Ödem, iştahsızlık, kronik yorgunluk, mutsuzluk, asteni, düzensiz adet
Usage :

maydanozİdrar söktürücü olarak saplar daha değerlidir. Astenide ise yapraklar ve özellikle tohumlar etkilidir. Saplar kaynatılarak soğutulur ve günde 1 lt kadar içilir. Tohumlar kullanılmadan önce öğütülmelidir. günlük kullanım 3-5 gr arasında olmalıdır.

                                                                                Bir tutam maydanoz

Melisa, Oğul Otu, Balm, Melissa Officinalis

Description : Labiatae ailesindendir, naneyle akrabadır. Çok yıllık otsu bir bitkidir. Çok sayıda yan kökleri içeren bir kök yumrusu bulunur. Gövde genellikle 60-100 nadiren 120 cm yüksekliktedir. Tedavide özellikle sürgün niteliğindeki uç yapraklar kullanılır.
Explanation :

Bitki, eugenol, tannin, sitral, sitronellal, sitronellol ve linalol içerir. Bunlar uçucu nitelikte, yağ karakterinde hoş kokulu bileşiklerdir. Hoş kokuların tümü gibi bitkinin, zihni berraklaştırıcı etkisinin temelidirler.
Sitral A vitamini sentezinde kullanılır. Eugenol ve tannin hariç diğerlerinin ana maddesi olan sitronel ise E vitamini sentezi için gereklidir. Her iki vitamin de tüm vücutta hücre yaşlanmasını geciktirici ve yenileyici etkilere sahiptir. Bitkinin sinirsel harabiyetteki etkinliğini ifade eder.
Eugenol antiseptik ve antimikrobiktir. Tannin ise antiviral etkileriyle öne çıkar. Geniş spektrumlu biyoaktif ajanlardır. Bitkinin uçukta ve zonada etkinliğini, gargarasının agız içi ülserler üzerindeki olumlu etkilerini açıklarlar.*

*Kennedy, D.O.; W. Little, A.B. Scholey. (2004). "Attenuation of laboratory-induced stress in humans after acute administration of Melissa officinalis (Lemon Balm)". Psychosom Med 66

Indication : minör depresyon, uykusuzluk, insomnia, yorgunluk, bitkinlik, sinirsel harabiyet, egzema, ürtiker, gaz, sindirim düzensizlikleri, uçuk, zona
Usage :

melisaKaynar derecedeki sıcak suya konulmak suretiyle bitki çayı olarak içilir. Derideki yaralar için ılık pansuman, ağız içi yaraları için gargara tarzında kullanılır.


                                                                                         Melisa yaprağı

A A
Her hakkı mahfuzdur © 2008 Akuterapist
Tasarım deSen