Türkçe | English
Search
Tütüncü Mehmet Efendi Caddesi, No.60 Göztepe/Kadıköy/İstanbul info@akuterapist.com Tel:+90(216) 360 7303
Search
Type an illness for to search
'H' plants that starting with the... (2 results) :

Hindiba, Radika, Chicory, Cichorium Endiva

Description : Yüksekliği 50-100 cm arasında değişir. Parçalı yaprakları, açık mavi veya beyaz renkli çiçekleri vardır. Marul ve kıvırcıkla akraba olan uzun ömürlü bir bitkidir. Avrupada tarımı yapılırken Kuzey Amerika ve Avustralya'da normal bitki florası içinde yer alır. Tarımı yapılan yerlerde yaprakları ve kökleri için yetiştirilir. Yapraklarından salata olarak yararlanıldığı gibi sıcak yemek de yapılır. Bazen kahve yerine veya kahveyle karıştırılarak kullanıllır. Hindibanın mavi çiçekli türü olan cichorium endivia acı marul, frenk salatası ya da endiv olarak bilinir.
Explanation :

Taze hindiba kökünün ana bileşenleri, [kuru ağırlığın] 68%’i inulin, 14%’ü sakaroz, 5%’i selüloz, 6%’sı proteindir.

İçerdiği kimyasallardan önem kazananları, birer sesquiterpen olan lacton ve lactucin ve lactucopicrindir. Diğer malzemeler, aesculetin, aesculin, cichoriin, umbelliferone, scopoletin ve 6.7 dihydrocoumarin ve daha birçok sesquiterpen derivasyonu olan glycosidleridir.

Hindibanın kafeine benzer etkiler göstermesi, insan retina dokusuna zarar verebileceği ile ilgili endişeler uyandırmış olsa da bu durum kanıtlanamamıştır. 1

Kök hindibası, ayrıca uçucu yağ karakterli, solucanotu bitkisinde de bulunan tanacetum içerir ve bağırsaklara ait solucanları temizlemekte aynı şekilde etkilidir. Bitkinin bütün parçaları bu uçucu maddeyi içerir ve özellikle bitkinin kökünde yoğunlaşır. 2,3,4,5

Bitkinin temel etken maddelerinden biri olan lactucin acı bir maddedir. Kıvırcık marulun bazı çeşitlerinde bulunur ve iyi bir  analjezik ve yatıştırıcı madde olarak işgörür. 6

Yine bitkinin etkin temel bileşenlerinden olan lactucopicrin (intybin), merkezi sinir sisteminde etkili, yatıştırıcı özelliğe sahip acı bir maddedir. Yabani kıvırcık marulda ve  cichorium intybus (beyaz hindiba) gibi bazı bitkilerde yoğundur. Ağrı kesici ve yatıştırıcı etkilerine ek olarak sıtma üzerinde de olumlu sonuçları olduğu görülmüştür. 7,8

Ayrıca lactucopicrinin bir asetilkolinesteraz inhibitörü olarak görev yaptığı gösterilmiştir. Alzheimer hastalığına genetik yatkınlığı olanlar önleyici olarak kullanabilirler. 9

  1. A Modern Herbal. New York: Dover Publications. 1931fs. ISBN 0486227987 & 0486227995.
  2. Edible and Medicinal Plants of the West, Gregory L. Tilford, ISBN 0-87842-359-1
  3. "Individual administration of three tanniferous forage plants to lambs artificially infected with Haemonchus contortus and Cooperia curticei.". Vet Parasitol. 146 (1-2): 123-34. 2007-05-15. doi:10.1016/j.vetpar.2007.01.009. PMID : 17336459.
  4. "The use of chicory for parasite control in organic ewes and their lambs.". Parasitology. 134 (Pt 2): 299-307. February 2007. doi:10.1017/S0031182006001363. PMID : 17032469.
  5. "The effect of chicory ( Cichorium intybus ) and sulla ( Hedysarum coronarium ) on larval development and mucosal cell responses of growing lambs challenged with Teladorsagia circumcincta.". Parasitology. 132 (Pt 3): 419-26. March 2006. doi:10.1017/S0031182005009194. PMID : 16332288.
  6. Wesołowska A, Nikiforuk A, Michalska K, Kisiel W, Chojnacka-Wójcik E. Analgesic and sedative activities of lactucin and some lactucin-like guaianolides in mice. Journal of Ethnopharmacology. 2006 Sep 19;107(2):254-8. PMID 16621374 
  7. Sessa RA, Bennett MH, Lewis MJ, Mansfield JW, Beale MH. Metabolite profiling of sesquiterpene lactones from Lactuca species. Major latex components are novel oxalate and sulfate conjugates of lactucin and its derivatives. Journal of Biological Chemistry. 2000 Sep 1;275(35):26877-84. PMID 10858433 
  8. Bischoff TA, Kelley CJ, Karchesy Y, Laurantos M, Nguyen-Dinh P, Arefi AG. Antimalarial activity of lactucin and lactucopicrin: sesquiterpene lactones isolated from Cichorium intybus L. Journal of Ethnopharmacology. 2004 Dec;95(2-3):455-7. PMID 15507374 
  9. Rollinger JM, Mocka P, Zidorn C, Ellmerer EP, Langer T, Stuppner H. Application of the in combo screening approach for the discovery of non-alkaloid acetylcholinesterase inhibitors from Cichorium intybus. Current Drug Discovery Technologies. 2005 Sep;2(3):185-93. PMID 16472227
Indication : Ağrılar, hepatit, KC yetmezliği, bunama, unutkanlık, kronik kabızlık, kronik yorgunluk, barsak solucanları, dalgalı ateş
Usage :

HindibaMarul gibi tüketilebilir. Yapraklar ve kökler taze olarak salata halinde yenilirse daha etkilidir. Hindibanın kökleri bir çok ülkenin mutfak kültüründe pişirilerek sunulan bir malzeme olarak yer alır. Bazı yörelerde ise, sıkılarak veya santrifüje edilmek suretiyle suyu çıkarılarak şeker ilave edilir ve içecek olarak kullanılır.

                                                                                       Hindiba bitkisi

Hindistan Cevizi, Cocus nucifera L

Description : Avrupa Farmakopesinin 5. baskısında Cocois oleum rafinatum (Rafine Hindistan Cevizi Yağı) olarak kayıtlıdır. Cocus nucifera L. Bitkisinin (Arecaceae) meyve endospermlerinin preslenmesi yolu ile elde edilmektedir.
Explanation :
Hindistan cevizi çok amaçlı kullanılabilen bir meyvedir. Meyvesi, kabukları ve lifleri çeşitli şekillerde değerlendirilerek fayda sağlamaktadır. Hindistan cevizi yağı genellikle beyaz veya beyazımsı, kaygan bir kütle halinde bulunmaktadır. Suda az, metilen klorür ve petrol eterinde kolay, alkolde de orta derecede çözünür. Erime noktası ve yağ asitleri bileşimi testleri ile standardize edilir. Erime noktası 23-26 °C dir. İyi kapalı kaplarda ve ışıktan korunarak saklanmalıdır.
 
Bileşiminde bulunan maddeler;  kaproik asit, kaprilik asit, laurik asit, miristik asit, palmitik asit, stearik asit, oleik asit ve izomerleri, araşidik asit, linolenik asit, linoleik asit, eikosenoik asittir.
 
H. Zevenbergen 2009 yılında yaptığı araştırmalar sonucu Cocoıs oleum rafinatum un yağ asitlerince zengin olduğunu bulmuştur. Yine Welsch C. W. 1992’ de bir araştırma yapmış Cocoıs oleum rafinatum’ un doymuş yağlarca zengin olduğunu ortaya koymuştur.
 
Cocois oleum rafinatum bileşimindeki laurik asit nedeni ile antiviral (virüs kaynaklı hastalıklara karşı) ve antibakteriyal (bakteri kaynaklı hastalıklara karşı) özelliklere sahiptir.
 
Araştırmalar anne sütünde bulunan laurik asitin yalnızca hindistancevizi gibi tropik kökenli yağlarda yüksek yoğunlukla bulunduğunu göstermiştir
 
Yağda bulunan polifenollerin LDL oksidasyonunu azaltabildiği de belirlenmiştir. Yapılan araştırmalarda bu yağın toplam kolesterol, trigliserit, fosfolipit, LDL (kötü kolesterol), seviyelerini azaltabildği, HDL(iyi kolesterol) seviyelerini serumda ve dokularda arttırabildiği bulunmuştur.
Ayrıca saç dökülmelerine karşı da yararları olabilmektedir.
 
M. A. Williams ve arkadaşları Cocois oleum rafinatum un cilt koruyucu özelliğinin bulunduğunu 1972 yılında yaptıkları araştırmalarıyla ortaya koymuşlardır. Bu araştırmalardan yola çıkarak Hindistan cevizi yağının doğal cilt koruyucu ve çatlakları iyileştirici özelliği vardır diyebiliriz. Yağın uygulaması masaj yöntemi ile yapılabilir. Hindistancevizi yağı kuru, sert, rengi kaçmış ve pul pul dökülen cilde sürüldüğünde, cildi birkaç haftada yumuşak ve sağlıklı bir görünüme kavuşturur. Antimikrobik özelliğe sahip hindistancevizi yağı her cilde uygundur. Bütün cilt enfeksiyonlarında, madura ayağı, ve egzama gibi rahatsızlıklarda kolaylıkla kullanılır. 
 
Hindistan cevizi yağı yemek pişirmede, pasta yapmada aroma kullanılır. Ayrıca bir tereyağı alternatifidir
Hindistancevizi yağı, pek çok diğer yağ ile kıyaslandığında okside olmaya karşı son derece dayanıklıdır. Isıtıldığında, hücrelere zarar veren ve yaşlanmaya neden olan serbest radikallerin oluşumuna neden olmaz. Antioksidan özelliğe sahiptir. Piot 2000 yılında yaptığı araştırma ile bu sonucu elde etmiştir.
 
Hindistancevizi yağı MCT'lerden oluşmuştur (orta zincir yağ asidleri). MCT ler yağa vücut tarafından çok kolaylıkla sindirilebilir ve kullanılabilir özellik kazandırmaktadır. Anında yakıt görevi gören bu yağlar, yağ hücrelerinde depolanmazlar. Günlük toplam kalori alımı yükseltilmediği sürece, kilo artışına sebep olmazlar. Ayrıca diğer yağlardan çok daha tatmin edici olduğu için vücudun toplam besin ve kalori tüketimini azaltmaya yardımcı olabilir.Hindistan cevizi yağındaki MCTler laurik asitten yapılmıştır. Laurik asit vücudun bağışıklık sistemini inşa eden ve koruyan en önemli temel yağ asididir. Hindistan cevizi yağında bulunan MCTler kalp krizlerine karşı kişiyi korur ve hatta günlük dozlarda bir tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır. Yüksek miktarlarda hindistancevizi tüketen kişilerde kardiyovasküler sağlığın dikkat çekici derecede iyi olduğu saptanmıştır
 
Charlotte Cox 1995 yılında bir araştırma yapmış ve Hindistan cevizi yağının ineklerde süt sekresyonunu arttırdığını bulmuştur. Genel anlamda bakıldığında memelilerin mekanizmalarının aynı olduğunu düşünürsek Cocois oleum rafinatum’ un anne süt sekresyonunu arttırdığını da söylememiz mümkündür.Ancak gebelikte kullanılmaması gerekmektedir.
Kullanımı: Mükemmel bir pişirme yağıdır. Vücuttaki yağların azalmasında gözle görülür bir etki yapar. Kalp krizine karşı kuvvetli bir silahtır. Virüsleri öldürür ve özellikle prematüre çocuğun sağlıklı beslenmesini sağlar. Birkaç hafta içerisinde yumuşak, sağlıklı bir cilt sağlar.
 
Trans yağların zararlarının görülmesiyle, yemek firmaları hindistan cevizi yağı veya palmiye yağı gibi tropikal yağlara yönelmeye başladı. Bu yağlar özellikleri bakımından trans yağlara benzer ve raf ömürleri uzundur. Amerikada doğal mucize olarak ünlendi.
 
Dikkat edilmesi gereken hususlar: Gebelikte kullanılmaması gerekmektedir. Süt sekresyonunu etkilerken prolaktin hormonunu da aktive edebilme durumu sözkonusudur.Bu da gebelik döneminde tekrar gebe kalma riskini ortaya çıkarır.
( Prolaktin hormonu gebelik boyunca tekrar gebe kalmayı önleyici etkiye sahiptir.)
 
Kaynakça:
1.     European pharmacopoeia 5.0 (2008) Europoean Directorate for the quality of Medicines – Healtcare (EDQM) Publication.
2.     Welsch C. W. , 1992, Dietary fat, calories, and mammary gland tumorigenesis, Adu Exp Wed Biol, 322; 203-222.
3.     Storry J. E., Hall A. J., and Johnson V. W., 1971, The effects of increasing amounts of dietary coconut oil on milk-fat secretion in the cocu, Journal of Dairy Research, 38; 73-77.
4.     Wiegand R.D., Koutz C.A., Chen H., Anderson R.E., Effect of dietary fat and enuironmental lighting on the phospholipid molecular species of rat photoreceptör membranes, Exp Eye Res., 60(3); 291-306.
5.     Cox Charlotte, 1995, Effects of coconut oil, butter, and safflower oil on lipids and lipoproteins in persons with moderately elevated cholesterol levels 36; 1787-1795.
6.     Piot Ce´cile, 2000, Dietary coconut oil affects more lipoprotein lipase activity than the mitochondria oxidative capacities in muscles of preruminant calves, 11; 231-238.
7.     Williams M. A., 1972, Hydrogenated Coconut Oil and Tissue Fatty Acids in EFA-depleted and EFA-supplemented Rats 102; 847-856.
8.     Zevenbergen H., 2009, Foods with a High Fat Quality Are Essential for Healthy Diets, 54(suppl 1); 15–24.
9.      BAŞER, K.Hüsnü CanB; KIRIMER, Neş’ e, Farmakognozi 3, Anadolu Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Yayınları, Eskişehir, 2010.
Indication : Kardiyovasküler sistem hastalıkları, cilt çatlamaları, dökülmeleri, tahriş, enfeksiyon, madura ayağı, egzama, ayakta oluşan mantar hastalıkları, süt salgısında azalma, yüksek kolesterol.
Usage :

2-3 Damla yağ bir fincan suya damlatılarak kullanılır. Uygulanacak yer defne sabunu ile temizlenir. Bol miktarda, masaj yoluyla tatbik edilir. (haricen)

Günde 2 defa bir çay bardağı suya veya şekere 2-3 damla damlatılarak alınır. (dahilen)
 
Saç bakımı için
Hindistan cevizini rendelenir, sütü çıkartılır. Hindistan cevizinden çıkan süt kaynatılır, sıvının su olan kısmı sadece yağı kalana kadar buharlaştırılır. Yağ saçlara ve saç derisine güzelce masaj yaparak uygulanır. Aradan bir saat geçtikten sonra şampuan kullanarak saçlar güzelce yıkanır ve sonrasında iyice durulanır.

Hazırlayan: Zeynep AKBEY
Anadolu Üniversitesi Eczacılık Fakültesi öğ.
A A
Her hakkı mahfuzdur © 2008 Akuterapist
Tasarım deSen