Türkçe | English
Search
Tütüncü Mehmet Efendi Caddesi, No.60 Göztepe/Kadıköy/İstanbul info@akuterapist.com Tel:+90(216) 360 7303

Acupuncture Slimming

A person gaining more weight or having a body weight of more than usual, is not only associated with food intake more than you need. It is possible for two people to have different weights even if they take the same calories. Many hormones are involved directly or indirectly in this case. For permanent treatment embodiment on the appetite only is.. click more.

A person gaining more weight or having a body weight of more than usual, is not only associated with food intake more than you need. It is possible for two people to have different weights even if they take the same calories. Many hormones are involved directly or indirectly in this case. For permanent treatment embodiment on the appetite only is not enough, an overall configuration is needed.


Specific point stimuli used in acupuncture, influence the elimination of excess fat in the body in several ways:

• reduces the appetite by affecting appetite center and contributes to fall to within normal limits. Even in some sensitive individuals, completely closed appetite has been observed.

• eliminates chronic fatigue by regulating some nervous system hormones - for example, such as serotonin -.

• facilitates the removal of ‘lactic acid’ from the body which causes physical fatigue by increasing the excretion of water from the body.

• facilitates the achievement of an overall serenity by regulating some stress hormones.

• improves the benefit of sleep by regulating sleep. Therefore, it allows for daily activities to be done easily and increases vitality.

The effect of an acupuncture treatment by considering these points usually continues after treatment.


In summary,
Acupuncture, will help you to diet freely by reducing appetite and stress, and exercise as long as you wish by reducing fatigue. A low calorie diet distributed in a balanced way throughout the day and activity away from the stress increases the rate of energy expended is the path to success.

 

Anorexia

Will be published very soon...  click more.

Will be published very soon...

 

Cigarette

Sigara Bağımlılığında Akupunktur Tedavisi I   Sigarayla Olan İlişkimiz Bir sevgi İlişkisi midir? Bağımlılığın Sevgi İlişikisinden Farkı Nedir?   Sigara ile olan ilişkimiz bir sevgi ilişkisi değildir. Çünkü sevgi ihanete tahammül edemez, azalır. Oysa sigara hayat konforumuzu, öksürterek,.. click more.

Sigara Bağımlılığında Akupunktur Tedavisi I


 

Sigarayla Olan İlişkimiz Bir sevgi İlişkisi midir? Bağımlılığın Sevgi İlişikisinden Farkı Nedir?

 

Sigara ile olan ilişkimiz bir sevgi ilişkisi değildir. Çünkü sevgi ihanete tahammül edemez, azalır. Oysa sigara hayat konforumuzu, öksürterek, hastalandırarak altüst ettiği halde ona olan ilgimiz devam etmektedir. Öyle ise bu bu bir sevgi ilişkisi değil, bağımlılık ilişkisidir.

Bağımlılık ise beynimizin haz alma mekanizmaları ile ilgilidir. Haz insanın bedensel varlığına ve devamına bakan bir ödül mekanizmasıdır. Bu mekanizmalardaki kısa devre ilişkiler ve sapma bağımlılıkla neticelenmektedir.

Akupunktur bu mekanizmaları onararak sigaraya olan ilgimizi azaltır. Sigara bağımlılığının sinir sistemimizde oluşturduğu bozuk dengeleri onarır. Akciğerlerimizin yenilenmesi için hem zemin oluşturur, hem de bu yenilenmeyi tetikler. Bedensel ve zihinsel bütünlüğümüzü, bir üst seviyeye taşıyarak hayattan lezzet almamıza imkan tanır. Kokuları ilk defa alıyormuşçasına ayır edersiniz, yediğiniz yemeklerin bile tadı farklılaşır tedavi sonrasında.

Bizim uyguladığımız tedavinin en önemli yönü ise şudur: Biz sigara bağımlılığı ile sizi baş başa bırakmıyoruz. Süreci sizinle birlikte yaşıyoruz ve adım adım mücadelenizin içinde yer alıyoruz. Siz mücadele etiğinizi fark edemeden sigara ile olan ilişkiniz kesilmiş ve özgürleşmiş oluyorsunuz.

Aynen usta bir pilotun yönetiminde, bir u&cced

 


 

Sigara Bağımlılığında Akupunktur Tedavisi II


 

A A
Her hakkı mahfuzdur © 2008 Akuterapist
Tasarım deSen